Belgia: Nowa fabryka Kebony otwarta

''Jasne twarze, atmosfera przełomu i cztery piły łańcuchowe - Kebony otworzyło swoją nową fabrykę''. Fot. Kebony

Zapowiadane przez norweską firmę Kebony AS otwarcie kolejnej fabryki produkującej modyfikowaną deskę o nazwie Kebony Clear stało się faktem. Firma o gali otwarcia doniosła wczoraj opatrując swoją informację prasową wymownym zdjęciem i tytułem: ,,Więcej Kebony dla Europy: Nowa fabryka otwarta piłą łańcuchową!”. Zadowolenia z powstania fabryki we Flandrii nie krył minister Philippe Muyters.

Rafał Brudnicki
Źródło: Kebony AS

Nowa fabryka powstała we flandryjskim Beveren-Kallo w Belgii. Zakład jest drugą lokalizacją norweskiej firmy. Ma on podwoić moce produkcyjne firmy promującej, przy wykorzystaniu dużych nakładów finansowo-propagandowych deski Kebony Clear.

Marcel Bernhardt, szef firmy, mającej siedzibę w Oslo zaznaczył: "Nowy zakład pomoże przyspieszyć sprzedaż w nadchodzących latach i będzie katalizatorem ekspansji na kluczowe rynki Europy Środkowej, takie jak Niemcy czy Francja!". Deska Kebony od pewnego czasu promowana jest również w naszym kraju. Powstanie nowej fabryki związane jest ze wspomnianą promocją, za którą stoją pieniądze inwestorów venture capital i private equity z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Norwegii. W ostatnich siedmiu latach, czyli po powstaniu pierwszej przemysłowej fabryki w norweskim Skien, średnia coroczna sprzedaż deski nazywanej Kebony Clear zwiększała się o 30% (w innym miejscach pojawiają się wielkości rzędu nawet 35 i 36%). Powstanie drugiej fabryki, mogącej bezpośrednio zaopatrywać ,,rosnące zapotrzebowanie” dużych rynków krajowych kontynentu europejskiego jest konsekwencją wyników z ostatnich lat. Dzięki nowej lokalizacji roczna zdolność produkcyjna zwiększy się do 20 000 metrów sześciennych desek Kebony Clear. Przy dodatkowych inwestycjach nowy zakład mógłby zwiększyć swoją produkcję do nawet około 80 000 metrów sześciennych deski.

Stara fabryka Kebony w Skien w Norwegii ma koncentrować się na badaniach technologicznych. Nowy zakład produkcyjny będzie mógł natomiast wykorzystywać wiele połączeń europejskich zlokalizowanych w tej części kontynentu. Ważna jest również bliskość portu w Antwerpii i przedsiębiorstw zajmujących się obróbką, logistyką i zaopatrzeniem (Rudy De Keyser w Kruibeke, LANXESS w Schelde Chemical and Industrial Park (ScCIP)).

Feta

Flamandzki minister finansów Philippe Muyters stwierdził: "Cieszę się, że mogę być honorowym gościem podczas inauguracji fabryki w Belgii. Tworzenie nowych miejsc pracy i znaczne inwestycje partnerów będą niezbędną pomocą dla gospodarki w regionie. Z przyjemnością witam Kebony we Flandrii i życzę firmie sukcesów w tym projekcie! "

Bruno Van den Branden, CEO firmy Kebony, dodał: „Otwarcie naszej drugiej fabryki jest znaczącym wydarzeniem w historii Kebony i będzie kluczowe dla naszego dalszego rozwoju przez wiele lat." Mamy przyjemność ogłosić, że nasza zdolność produkcyjna naszych ekologicznych produktów będzie mogła znacząco wzrosnąć, a także po części dalej pozytywnie wpływać na korzyść zrównoważonego przemysłu budowlanego”.- zaznaczył Bruno Van den Branden, CEO firmy Kebony.

Kebony

Kebony, poza nazwą firmy i produktu to także i przede wszystkim opatentowana technologia, dzięki której drewno iglaste poddane ciśnieniowemu nasączeniu płynem, będącym pochodną produkcji cukru lub kukurydzy ma mieć właściwości twardych gatunków tropikalnych drzew liściastych. Deska Kebony Clear od czasu powstania firmy w latach dziewięćdziesiątych jest silnie promowana. Firma Kebony została uznana przez Światowe Forum Ekonomiczne za pioniera technologii, zdobyła kilka nagród w Niemczech (nagroda ICONIC / Design Council, Innovation Award Architecture + Construction, Innovation Awards od GD Holz i GaLaBau-Verband); jest także wykorzystywana w wielu miejscach użyteczności publicznej.

*

Produkt Kebony, który powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez kanadyjskiego prof. leśnictwa Marc H. Schneidera, jak można z łatwością zauważyć, znakomicie wpisuje się w zrównoważono- ekologiczną narrację, bazującą na kreowanym już powszechnie lęku przed zniszczeniem wszelkich dobrodziejstw świata przez człowieka i spowodowanym przezeń rzekomym ociepleniu się planety. Przy pobieżnym tylko przyjrzeniu się historii norweskiej firmy wyłania się związek tzw. finansjery, polityki i związanej z nią propagandy, mającej na celu próbę zmiany sposobu myślenia zwykłych ludzi, po to, aby...